Ön Ödemenizi Teminatlandırmak İçin
Sıkça Sorulan Sorular - Arge Finans

Sıkça Sorulan Sorular


Arge Finans'a nasıl başvurabilirim?

argefinans.com ana sayfasında bulunan yeni kayıt butonuna tıkladıktan sonra açılacak olan ekranda sistem kullanıcısı ve firmanıza ait kısa bilgileri girerek firmanızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Arge Finans şifremi nasıl alabilirim?

Kayıt olduğunuz anda şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Arge Finans şifremi unuttum, ne yapmam gerekiyor?

Yeni şifre almak için ana sayfada bulunan giriş butonuna basıp, açılan ekranda "Şifremi unuttum" butonuna tıkladığınızda yeni şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Arge Finans'ta hangi işlemleri yapabilirim?

Arge Finans'ı kullanarak ön ödeme almak için teminat mektubu başvurusu yapabilir, teminat mektubu talebinizin iletilmesinden mektubun iade alınmasına kadar tüm süreci online takip edebilir, ön ödemeniz hesabınıza geçtikten sonra hesabınızdan ödeme çıkışı yapılabilmesi için Aktif Bank'a ödeme talimatı gönderebilir veya daha sonra yapacağınız bir harcamanın ön ödeme koşullarına uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Arge Finans'ta hangi saatler arasında işlem yapabilirim?

Arge Finans'ta 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz.

Ön Ödeme Nedir?

TUBİTAK/TEYDEB'in; 1501, 1507, 1509, 1511, 1512 no'lu Proje Destek Programlarından biri kapsamında hibe desteği kazanan kuruluşların hesabına, projenin tahmini ödeme planı çerçevesinde ileri dönemlerde yapacakları harcamalara istinaden proje bütçesinin %25’inin belirli bir teminat karşılığında aktarılması işlemine ön ödeme (transfer ödemesi) adı verilmektedir. Firmalar, TÜBİTAK/TEYDEB'e bir defaya mahsus Teminat Mektubu vererek, her dönem mahsuplaşma sonrası avans tutarı alabileceklerdir.

Ön ödeme almak için gerekli teminat koşulları nelerdir?

Kuruluşun ön ödeme talebi yapabilmesi için aşağıda belirtilen teminatlardan birini vermesi yeterlidir.


  • Bankalar ve finans kurumları tarafından verilen teminat mektupları
  • Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri ve bu senetler yerine düzenlenen belgeler

Ön ödemenin TÜBİTAK/TEYDEB tarafından yapıldığı tarihten itibaren en az 30 ay süreli düzenlenen teminatlar kabul edilmektedir.

Ön ödeme tutarı ve teminat tutarı nasıl hesaplanır?

Transfer ödemesi dönemsel olarak 2,000,000.-TL sınırını geçemez. Transfer ödemesi, talebin, projenin ilk döneminde yapılması halinde destek kapsamına alınan toplam proje bütçesinin en fazla %25'i kadar yapılır. Transfer ödemesi talebi takip eden dönemlerde yapılırsa geçmiş desteklemeye esas harcama tutarları çıkarıldıktan sonra kalan bütçenin fazla %25'i kadar yapılır.

Teminat tutarı nasıl hesaplanır?

Teminat tutarının talep edilen ön ödeme tutarının en az %25 fazlası olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. (Örneğin 100,000.-TL ön ödeme talebinde bulunan kuruluş, TÜBİTAK/TEYDEB'e 125,000-TL tutarında teminat vermek zorundadır)

Başvuru için TÜBİTAK/TEYDEB tarafından istenen belgeler ve koşullar nelerdir?


  • Projenin desteklenme kararının çıkması ve sözleşmen inimzalanmış olması,
  • ‘Transfer ödemesi firma talep yazısı’ ve ekleri; (EK-1 Dönemsel Tahmini Maliyet Formu, EK-2 Teminat Mektubu Fotokopisi, EK-3 Teminat Mektubu Alındı Makbuzu, EK-4 Proje Sözleme Fotokopisi, EK-5 Proje Destek Karar Yazısı Fotokopisi)
  • Vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerinin zamanında yerine getirilmiş olduğuna ilişkin belgeler,
  • Teminat mektubunun uygun görülmesi halinde transfer ödemesinin TÜBİTAK/TEYDEB tarafından aktarılacağı proje transfer hesabı,

Ön ödeme sürecinde dikkat edilecek önemli noktalar nelerdir?


  • İlk transfer ödemesinin kuruluş tarafından talep edilmesi gereklidir. Diğer transfer ödemeleri dönem raporlarının kabulünü takiben, kuruluş talebi olmaksızın TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilir.
  • Ön ödemenin TÜBİTAK tarafından aktarılacağı banka nezdinde ön ödemeye özel bir hesap (proje transfer hesabı) açılmalıdır.
  • Proje transfer hesabı, ön ödemeye ilişkin mahsuplaşma bitene kadar başka bir amaçla kullanılamaz.
  • Ön ödeme teminat mektubu, mahsuplaşma işlemlerinin tamamlanmasını takiben iade edilir.

Firmamın ve projemin teminat mektubu almak için uygun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

“Yeni Kayıt” seçeneği ile sistemimize kayıt olduktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile Arge Finans sistemine girip firmanız ve projenizle ilgili istenen bilgi ve belgeleri sağlayarak teminat mektubu talebi yapabilirsiniz. Talebiniz sonrasında firmanız ve projeniz incelenerek ön ödeme almak için gerekli teminat mektubu değerlendirmesi yapılacak ve en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Değerlendirmenin hangi aşamada olduğunu siz de sistemimizden takip edebilirsiniz.

Teminat mektubu almak için firmamdan ayrıca teminat istenecek mi?

Teminat mektubu kredi değerlendirmesi için firmanızdan gayrimenkul ipoteği gibi teminatlar istenmeyecek,TÜBİTAK/TEYDEB onaylı projeniz öncelikli teminat olarak dikkate alınacaktır.

Teminat mektubunuz onaylandıktan sonra süreç nasıl isleyecek?

Aktif Bank tarafından teminat mektubunuz onaylandığında, gerekli hesap açılış ve kredi evraklarının tamamlanması için sizinle tekrar iletişime geçilecektir. Söz konusu belgeler tamamlandığında teminat mektubunuz hazırlanarak gerekli diğer belgeler eşliğinde TÜBİTAK/TEYDEB’e teslim edilecektir. Ön ödemenizin TÜBİTAK/TEYDEB tarafından Aktif Bank’ta açılan hesabınıza yatırılması sonrası tarafınıza bilgi verilecektir. Ön ödemenin hesabınıza geçtiğini ayrıca sistemimize girip projenizin durumundan da takip edebilirsiniz.

Projem henüz onaylanmadı. Başvuru yapabilir miyim?

Projeniz için henüz TÜBİTAK/TEYDEB’e başvuru yapmadıysanız veya projenizin değerlendirme süreci devam ediyorsa dahi Arge Finans Programı aracılığıyla projenizin ön ödeme almaya uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu durumda teminat mektubunuzun düzenlenmesi için projenizin onaylanması beklenecektir.

Aktarılan ön ödeme tutarını nasıl kullanılabilirim?

Ön ödemeniz hesabınıza geçtikten sonra projenizle ilgili yapacağınız her ödeme için bir para transferi talimatı hazırlayarak destekleyici belgeler ile birlikte “Projelerim” ekranından “Ödeme Talimatı” olarak yükleyebilirsiniz. Ödeme talimatınız öncelikle ön ödeme kullanımına uygunluk açısından incelenecek, uygun bulunması durumunda ödemeleriniz, Aktif Bank’ta bulunan ön ödeme hesabınızdan gerçekleştirilecektir. Uygun bulunmaması durumunda ise düzeltmelerin yapılabilmesi için tarafınıza gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

TEYDEB tarafından yapılan ön ödeme tutarı bittiğinde ne olacak?

TEYDEB tarafından ön ödeme hesabınızın mahsuplaşma süreci tamamlandığında teminat mektubu geri alınabilecektir.

Arge Finans Programı bir TÜBİTAK/TEYDEB Programı mıdır, TÜBİTAK/TEYDEB ile ilişkisi nedir?

Arge Finans Programı bir TÜBİTAK/TEYDEB Programı olmamakla birlikte TÜBİTAK/TEYDEB ile işbirliği içerisinde ilgili süreçlere destek olmak için yapılandırılmış bir programdır.

TEYDEB projem için red cevabı aldıysam Arge Finans Programı’ndan yine de yararlanabilir miyim?

Arge Finans Programı TÜBİTAK/TEYDEB tarafından hibe desteği almaya hak kazanan Ar-Ge projeleri için teminat mektubu ve ön ödeme süreç yönetimi hizmetlerini sunmaktadır. Red edilen projenizi TEYDEB kriterleri çerçevesinde –ister kendiniz isterseniz tarafımızdan alabileceğiniz danışmanlık desteği- ile yeniden olgunlaştırarak başvuru yaptığınız noktada Arge Finans Programı’ndan yararlanabilirsiniz.

Proje fikrim var; TEYDEB başvurum yok. Projemi TÜBİTAK/TEYDEB Desteklerinden faydalanarak finanse etmek için ne yapmalıyım?

TÜBİTAK/TEYDEB Programları arasından şirketinize ve projenize en uygun destek programını seçip başvuru yapabilirsiniz. Destek başvuru sürecini kendiniz yapabileceğiniz gibi destek programı seçimi, projenizin kurgulanması ve ilgili başvuru aşamalarının gerçekleştirilmesi noktasında Arge Finans’tan profesyonel destek alabilirsiniz.

Arge Finans Programı hangi projelere destek verir?

TÜBİTAK/TEYDEB tarafından hibe desteğine hak kazanan Ar-Ge projeleri Arge Finans Programı kapsamında desteklenmektedir. Dolayısıyla en önemli kriter projenizin Ar-Ge içeriğinin yüksek olmasıdır. Bunun yanında projenizin sunulan ekip ve plan çerçevesinde yapılabilirliği ve ekonomik/ulusal kazanımları da öne çıkan değerlendirme kriterleri arasındadır.

Ar-Ge nedir? Projemin Ar-Ge kriterlerine uyumu konusunda destek oluyor musunuz?

TÜBİTAK’ın da değerlendirmelerinde kullandığı OECD Frascati Kılavuzuna göre “Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) insanlığın bilgi dağarcığının artırılmasına ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılmasına ilişkin sistematik ve yaratıcı çalışmalardır”. Bu çalışmalar temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme kapsamında olabilir. Fakat TÜBİTAK özellikle TEYDEB projeleri kapsamında uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme yönlerine ağırlık vermektedir. Eğer çalışmalarınızda bir belirsizliğin mühendislik yöntemlerinin kullanımı ile çözümü, yeni teknolojilerin üretilmesi, mevcut teknolojilerin deneysel geliştirmeler ile yeni alanlarda kullanımı gibi konular içeriyorsa Ar-Ge yapıyor olabilirsiniz. Ayrıca projenizin Ar-Ge niteliğinin değerlendirmesinde biz de size yardımcı olabilir, projenizin Ar-Ge niteliğini değerlendirip bu niteliği güçlendirmek için yönlendirme verebilir, akademisyenler ile buluşmalar düzenleyebilir ve projenizin proje öneri formatına dönüştürülmesi için destek verebiliriz.