Ön Ödemenizi Teminatlandırmak İçin
4 Aşamada teminat mektubunuzu alın - Arge Finans

Ön Ödeme Nedir

Ön Ödeme Nedir - Arge Finans

Transfer Ödemesi (Ön Ödeme) Nedir?

TÜBİTAK-TEYDEB bünyesinde yürütülen destek programları çerçevesinde, işletme ölçeğine, nitelik ve sınıflandırılmasına bakılmaksızın teminat karşılığında firmalara transfer ödemesi (ön ödeme) yapılabilmektedir.

Transfer Ödemesi (Ön Ödeme); firmaların finansman ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş olup; proje kapsamında gerçekleşecek harcamalarda kullanılmak üzere firmalara peşin olarak ödenen hibe niteliğindedir. Hibe ödemeleri, harcamaların gerçekleşmesi, raporlanması ve kontrolü sonrasında firmalara yapılmakta iken; transfer ödemesi (ön ödeme), bu prosedürler gerçekleşmeden harcamaların yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Transfer ödemesi (Ön Ödeme) olarak adlandırılan ve TÜBİTAK tarafından projesi kabul edilen firmalara verilen bu avans, firmaların proje kapsamında yapacakları harcamalar için kullanılabilecektir.

Alınan transfer ödemesi (ön ödeme) için dönemsel destek tutarlarının aktarıldığı ve proje faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen harcama ve giderlerin yapıldığı ayrı bir özel hesap düzenlenmelidir. Özel hesaba TÜBİTAK tarafından aktarılan dönemsel destek tutarları, ön ödeme mahiyetinde olup özel hesaba ilişkin hesap hareketleri, Yeminli Mali Müşavirin incelemesine ve onayına tabidir.

Ne kadar Ön Ödeme alabileceğinizi hesaplamak için tıklayınız.

Transfer Ödemesi (Ön Ödeme) Başvuru Koşulları ve Dikkate Alınması Gereken Hususlar

  1. Destek kararı verilen projeye ilişkin sözleşmenin TÜBİTAK tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
  2. Transfer ödemesi talebi için mutlaka teminat gösterilmesi gerekmektedir.
  3. Transfer ödemesi, her dönem için 2.000.000.-TL’yi (İki Milyon Türk Lirası) geçemez. Ancak, destek kapsamına alman toplam proje bütçesi 100.000.000 TL ve üzeri olan projelerde bu sınır uygulanmayacaktır.
  4. Proje kapsamındaki alacaklarını devreden (temlik eden) kuruluşa transfer ödemesi (transfer ödemesi) yapılmaz. Transfer ödemeleri temlik edilemez, transfer ödemesi yapılan kuruluşun izleme sürecinde göndereceği temlikname işleme alınmaz.
  5. Transfer ödemesi talep tutarı; PRODİS’te Başvuru Bilgi Sayfasının - Kuruluş(lar) bölümünde yer alan “Desteklemeye Esas Kalan Maliyet” tutarının yüzde yirmi beşini (%25) geçemez. Teminat mektubu tutarı ise, talep edilen transfer ödemesi tutarının en az (%25) fazlasına isabet eden tutar kadar olmalıdır.
ÖRNEK:
  1. Desteklemeye Esas Kalan Maliyet Tutarı = 1.000.000.-TL
  2. Transfer Ödemesi Talep Tutarı Maksimum= 1.000.000 * 0.25 = 250.000.-TL
  3. Teminat Mektubu Tutarı Minimum = 250.000 * 1,25 = 312.500.-TL

www.eteydeb.tubitak.gov.tr adresine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz.

Teydeb TUBİTAK - Arge Finans

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan “Yapılmış Başvuruların İzlenmesi” butonuna tıklıyorsunuz.

Teydeb TUBİTAK - Arge Finans

Arge Finans aracılığıyla TÜBİTAK’tan ön ödeme talebinde bulunacağınız projenin Başvuru Bilgi Sayfasına giriyorsunuz.

Teydeb TUBİTAK - Arge Finans